Uzm. Dr. Suat TÜRKOĞLU
Sağlık İl Müdürü
ARAMA YAP

 

 

 

RADYOLOJİ BİRİMİMİZ FAALİYETE GEÇMİŞTİR.

RADYOLOJİ BİRİMİMİZ FAALİYETE GEÇMİŞTİR. Hastanemizde Radyoloji Polikliniği hizmete açılmıştır.Mucur devlet hastanesi Başhekimi Radyoloji Uzmanı Dr.İlknur ÖZTÜRK tarafından hasta kabulüne başlanmıştır.

Teknolojinin son ürünü olan cihazların kullanıma girmesi ile birlikte vatandaşlarımıza sunulan hizmete daha çabuk ulaşmasını ve daha kaliteli hizmet almasını sağladık. Hem Ultrasonografi hem de Doppler USG hizmeti verebilen cihazımız Mucur halkının hizmetine sunulmuştur.

     Ultrasonografi insan kulağının işitemeyeceği frekansdaki ses dalgaları kullanılarak yapılan görüntüleme yöntemidir . Diğer görüntüleme yöntemlerinden en önemli farkı bu amaca ulaşmak için X-ışınlarını kullanmaması yani radyasyon içermemesidir.   Ultrasonografi zararlı etkisi olmadığı için herkeze (özellikle gebelerde) ve her yaş gubuna rahatlıkla kullanılabilir.

   Bir başka özelliği de elde edilen görüntünün gerçek zamanlı olması yani işlem yapıldığı sırada görüntünün monitör ekranında izlenebilmesidir.

   Ultrasonografi yumuşak dokularda, karın organları(karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrek, mesane), boyun bölgesi(tiroid, tükürük bezleri) , lenf bezleri, göz , meme, kalça eklemi , jinekolojik sistem(rahim ve yumurtalıklar), erkek genital sistem(prostat-testis)değerlendirilmesinde  kullanılmaktadır. Renkli Doppler US ile vücuttaki tüm damar sistemine ilişkin veriler elde edilmektedir.

Tetkik öncesi karın organları incelenmesinde açlık, genital ve üriner sistem(böbrek, mesane)incelemelerinde idrara sıkışık olmak gerekmektedir. Diğer tetkiklerde herhangi bir hazırlığa ihtiyaç yoktur